Jak se kradou auta

Ako sa kradnú autá I.

Počet krádeží áut vykonaných pomocou tzv. klonovania kľúčov stúpa každým rokom. Aj u nás to začalo krádežami luxusných vozidiel, ktoré dostali bezkľúčové funkcie ako prvé a ďalšie kategórie na seba nenechali dlho čakať. V súčasnosti už nie je ničím neobvyklým čítanie statusov na sociálnych sieťach o autách, ktoré zmizli bez stopy z osvetlených parkovísk, či spred rodinných domov. Vozidlá najrôznejších druhov, značiek a cenových kategórií sú pre zlodejov ľahkou korisťou vďaka komfortným bezkľúčovým funkciám, ktoré si všetci tak užívame.

Ako je však možné, že páchateľ dokáže odcudziť moderné vozidlo s továrensky inštalovaným imobilizérom bez akéhokoľvek poškodenia v priebehu niekoľkých sekúnd?

Páchateľ menom čítačka kľúčov

Toto malé zariadenie umožňuje načítanie kódov z originálneho kľúča bez nutnosti priameho kontaktu s vozidlom. Páchateľovi sa stačí priblížiť k vašej taške v kaviarni alebo k vášmu domu, v ktorom je kľúč vysielajúci kód. Kľúče moderných áut umožňujúce bezkľúčové štartovanie a vstup vysielajú okrem kódu uzamknutia aj kódy imobilizéru, a tak má páchateľ všetko čo potrebuje. Za normálnych podmienok vysiela kľúč len na vzdialenosť niekoľkých metrov, avšak práve s pomocou čítačky je možné signál znásobiť tak, že páchateľ vozidlo nielen otvorí ale tiež naštartuje. Tento systém je bohužiaľ možné aplikovať na celú škálu moderných vozidiel od prémiových až po tie dostupnejšie.

Ako ma pred čítaním kódov ochráni Pandora?

Bezkontaktné autorizačné prívesky Pandora na prvý pohľad fungujú úplne rovnako ako továrenské bezkontaktné kľúče. Rozdiel nájdeme až keď sa pozrieme na použitú technológiu, ktorú nájdeme vo vnútri. Kľúče Pandora totiž pre komunikáciu s vozidlom používajú unikátny systém kódovania AES-128 s miliardami možných kódov, ktoré navyše expirujú, a preto ich nie je možné načítať a znovu použiť. Spolu s ďalšími bezpečnostnými prvkami Pandory je tak vaše vozidlo neprekonateľne zamknuté a imobilizované až do vášho príchodu.

Zdielať článok!

Menu

  Mám záujem o:
  Zabezpečenie vozidlaZabezpečenie a diaľkový štart

  Doplňujúce informácie:
  Prevodovka: manuálautomat
  Štartovanie vozidla: kľúčomštart. tlačítkom
  Mám záujem o financovanie na splátky cez Quatro
  Porovnávač